پروژه آبیاری تحت فشار قطره ای روستای بیوض شهرستان اهواز به منظور صرفه جویی در آبیاری نخیلات و مزارع با حضور وزیر جهادکشاورزی به بهره برداری رسید.

هدف از اجرای طرح های آبیاری تحت فشار، افزایش تولید محصولات به وسیله بالا بردن راندمان کاربرد آب و نیز کاهش هزینه ها و افزایش عملکرد تولید محصول است.
به گفته مسوولان حاضر در این برنامه اعتبار این پروژه ١٨ میلیارد و ١٧٨ میلیون ریال بوده که پنج میلیارد ریال آن از سوی باغداران هزینه شده است.
گفتنی است با اجرای این پروژه حدود چهار هزار متر مکعب در هر هکتار آب ذخیره می شود.
طرح روستای بیوض به مساحت مجموع240 هکتار بوده که در آن سیستم آبیاری تحت فشار موضعی به مساحت 68.18 هکتار و سیستم بارانی کلاسیک ثابت با آبپاش متحرک به مساحت172 هکتار اجرا شده است.
در فاز نخست، بخش آبیاری قطره ای این پروژه به بهره برداری رسیده و بخش بارانی آن نیز که ٩٥ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، تا پایان شهریور ماه به بهره برداری می رسد.
گندم، جو، ذرت دانه ای و نخیلات با اجرای این طرح به صورت قطره ای آبرسانی می شوند.
گفتنی است همزمان با بهره برداری از این طرح در اهواز ، 39 پروژه آبیاری تحت فشار دیگر نیز در این روز در سطح سه هزار هکتار در خوزستان به بهره برداری رسید که میزان صرفه جویی آب در این طرح ها 12 میلیون متر مکعب در هر فصل زراعی است.
به گزارش ایرنا سیستم های آبیاری تحت فشار به طور کلی به دو دسته آبیاری موضعی با راندمان حدود 85 تا 90 درصد و بارانی با راندمان حدود 70 درصد تقسیم بندی می شوند.
این روش ها نسبت به شیب و ناهمواری های زمین حساسیت کمی داشته و کوددهی مزارع آسان تر و کارها بهتر قابل انجام است.
شهرستان اهواز دارای هزاران هکتار زمین کشاورزی است که با اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار می توان به اهداف مورد نظر و استفاده بهینه از آب دست یافت.

  • منبع خبر : استانداری خوزستان