استاندار خوزستان با اشاره به اینکه ریزگردها از سال 83به تدریج گسترش پیدا کرد ولی دولت ها در آن زمان به این موضوع توجهی نکردند، گفت: این موضوع دولت را بر آن داشت که به طور ویژه به مشکلات خوزستان اهتمام بورزد.

استاندار خوزستان در همایش روز جهانی مقابله با بیابان زایی که در ۲۸ خردادماه در اهواز برگزار گردید، اظهار داشت:

 از سال ۴۷ اقدامات لازم برای مهار عرصه های شنی و شن های روان انجام شده است و به تدریج در جهت تثبیت این عرصه ها اقدام شده است. سال  ۹۵ حدودا ۲۷ هزار هکتار از عرصه های شنی مالچ پاشی و نهال کاری شده است.
وی افزود: آنچه در این سال ها مشکلات جدی برای استان ایجاد کرد کانون‌های گرد و غبار بودند که به دلیل حدود ۱۰ تا ۱۵ سال بی‌توجهی و کم‌توجهی ایجاد شدند.
استاندار خوزستان با اشاره به اینکه ریزگردها از سال ۸۳به تدریج گسترش پیدا کرد ولی دولت ها در آن زمان به  این موضوع توجهی نکردند، گفت: این موضوع دولت را بر آن داشت که به طور ویژه به مشکلات خوزستان اهتمام بورزد.
شریعتی به مشکلاتی که بر اثر وقوع گردو عبار در سال در سال۹۵ برای مردم خوزستان ایجاد شد اشاره کرد و گفت:  در ۱۵ فروردین ۹۶ مصوبه‌ای برای حل مشکلات استان در نظر گرفته شد که یکی از آن‌ها کنترل گرد و غبار و کانون‌های گرد و غبار استان بود که بنا شد با اولویت‌بندی کانون‌های فوق بحرانی و حاد این طرح انجام شود.
وی افزود: ۴۲ هزار هکتار از عرصه‌های استان فوق بحرانی، ۱۰۰ هزار هکتار کانون‌های حاد و ۳۵۰ هزار هکتار هم کانون فعال گرد و غبار بودند. نهال‌کاری در کانون‌ها، حفر کانال ۴۵ کیلومتری برای آب‌اندازی به تالاب‌های فصلی که خشک شده بودند، از اقدامات انجام شده هستند.
استاندار خوزستان عنوان کرد:  دولت در سال ۹۵، ۳۰ میلیارد تومان برای حل مشکلات اختصاص داد و در آن سال یعنی در بهمن ۹۵ تا پایان فروردین ۹۶ ، پنج هزار هکتار از کانون‌های گرد و غبار استان زیر کشت رفتند.
وی اضافه کرد: در سال ۹۶ دولت ۱۰۰ میلیون دلار جهت مبارزه با گرد و غبار اختصاص داد که ۷۰ درصد این اعتبارات  در سال ۹۶ به خوزستان اختصاص پیدا کرد. از مهرماه سال ۹۶، ادامه نهال‌کاری آغاز شد و تا اردیبهشت سال ۹۷ توانستیم حدود ۱۵ هزار هکتار کانون ریزگرد را زیر کشت ببریم.
استاندار خوزستان با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی های انجام شده باید ۱۹ هزار هکتار زیر کشت می‌رفت که ۴ هزار هکتار باقی مانده در ادامه نهال‌کاری می‌شود گفت: با احتساب ۵ هزار هکتار سال ۹۵ در مجموع ۲۰ هزار هکتار کشت نهال انجام شده است. در مجموع نیز در سال‌های قبل در کانون‌های ریزگرد حدود ۴ هزار و ۵۰۵ هزار هکتار نهال‌کاری انجام شده است.
شریعتی عنوان کرد: هفت هزار هکتار زمین آب‌اندازی و مرطوب‌سازی شده است. در سال ۹۷، صد میلیون دلار دیگر برای گرد و غبار استان اختصاص پیدا کرده است. در واقع تمام اعتبار مبارزه با گرد و غبار کشور به خوزستان اختصاص داده شده است. مطالعات گسترده‌ای نیز در سازمان تحقیقات جنگل‌ها انجام شده، تا آسیب‌هایی که به سلامت، اقتصاد و حوزه‌های اجتماعی استان زده شده است، به تدریج ترمیم شود.
وی با بیان اینکه مسأله ریزگردها تنها بحث ریزگرد نیست عنوان کرد:  این پدیده موجب آسیب‌هایی به آب،‌ برق، مدیریت خدمات شهری، مبلمان شهری و سلامت مردم شده است و مشکلاتی را برای اقتصاد استان و کشور فراهم می‌کند. کانون‌های ریزگرد به طور ناگهانی و خود به خودی به وجود نیامده‌اند، بلکه ما به زمین بی‌توجهی کرده‌ایم و موجب این مشکلات شده‌ایم. حل مسأله کانون‌های ریزگرد به طور ناگهانی مممکن نیست و برای انجام این کار به زمان نیاز داریم. این حق مردم است که مطالبه‌گری و پرسشگری کنند و ما را موظف بدانند که این مشکلات را برطرف کنیم، ازمردم انتظار داریم در این راه صبوری کنند.