عصر سه شنبه 9 مرداد ماه جلسه مشترکی با حضور مدیرکل و مسئولین منابع طبیعی خوزستان، فرماندار ایذه، نمایندگان جایکای ژاپن و نمایندگانی از منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری و سازمان جنگل های کشور به منظور بررسی اجرایی شدن پروژه جایکا در شهرستان ایذه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان، طرح احیای جنگل و حفاظت از خاک در منطقه رکعت در شهر دهدز از توابع شهرستان ایذه امسال به صورت پایلوت با همکاری آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) اجرا می شود.
این طرح در شش استان حوزه کارون بزرگ شامل؛ خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان و فارس اجرا می شود.
مهندس مطیعی مدیکل منابع طبیعی خوزستان هدف این طرح را افزایش ظرفیت مشارکت مردم در حفظ منابع طبیعی عنوان کرد و گفت: جلوگیری از فرسایش خاک، حفاظت خاک و پوشش گیاهی و کشت گونه هایی که برای مردم درآمدزا باشد همچون گیاهان دارویی و درختان مثمر از اهداف عمده ی این طرح است.
مطیعی اضافه کرد: این طرح در ۱۶ هزار هکتار از جنگل های منطقه ی دهدز شهرستان ایذه اجرا می شود که شامل ۳۰ روستای این منطقه خواهد بود، این جنگل ها همچنین بخشی از طرح صیانت از جنگل های زاگرس در مساحت ۵۱ هزار هکتار است.
وی همچنین افزود: همکاری موسسه’جایکا’ در قالب اشتراک تجارب و برگزاری کلاس و کارگاه های آموزشی برای مردم محلی و کارکنان اداره منابع طبیعی خواهد بود.
مطیعی همچنین گفت: کشور ژاپن ۳۷میلیون هکتار جنگل دارد که پنج میلیون هکتار از آن توسط بخش خصوصی اداره و نگهداری می شود.
وی با بیان اینکه طرح به صورت اقدامات بیولوژیکی و سازه ای اجرا می شود، افزود: دلیل انتخاب منطقه رکعت، وجود جنگل های باارزش زاگرس و فرسایش خاک در منطقه است که در سد کارون ۳ رسوب می کند.
مطیعی گفت: این طرح سه کارگروه ملی، استانی و شهرستانی دارد که هفته گذشته کارگروه ملی تشکیل و امروز نیز کارگروه شهرستانی برای بررسی نحوه آغاز کار تشکیل گردید و در نهایت فردا(چهارشنبه دهم مرداد) بازدیدی از حوزه الگویی مدیریت جامع آبخیز دهدز خواهیم داشت.
وی در ادامه اظهار داشت: توسعه پایدار تنها با مشارکت مردم محقق می شود و این مشارکت فقط شامل اجرای طرح های دولتی نیست، بلکه طرح ها بایستی بر اساس پیشنهادات مردم بومی و اطلاعان محلی تهیه و تنظیم شوند. و مردم باید در همراهی، نظارت و بهره برداری طرح شریک باشند در اینصورت امکان موفقیت طرح خیلی بالا می رود.
مدیرکل منابع طبیعی خوزستان بیان داشت: طرح های مشارکت مردمی در حوزه منابع طبیعی با همکاری سازمان های بین المللی از سال ۷۲ در کشور آغاز شده و در سال ۸۵ به اوج خود رسید.اما اجرای چنین طرح هایی برای اولین بار است که در استان خوزستان تجربه می شود.
روستای رکعت در شمال شرق شهرستان ایذه ۱۰ کیلومتری دهدز (شمال شرق خوزستان) قرار دارد. این روستای کوهستانی زاگرس در حاشیه سد کارون ۳ واقع شده است.
جایکا یک سازمان مستقل بین‌المللی در ژاپن است که در زمینه توسعه به دولت ژاپن و همچنین کشورهای در حال توسعه کمک می کند. شیوه ی کار جایکاه اینچنین است که به افرادی که با مشکلات مواجه هستند آموزش می دهد که چگونه به درک مسئله موفق شوند و ضمن لذت بردن از این فعالیت، در برطرف کردن مشکلات، مشارکت کنند.سابقه همکاری ایران و جایکا به سال ۱۹۹۶ می رسد.